Notice: wpdb::prepare was called incorrectly. The query does not contain the correct number of placeholders (2) for the number of arguments passed (3). Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 4.8.3.) in /data01/virt72622/domeenid/www.karjeravestonii.ee/htdocs/wp-includes/functions.php on line 4187
Integratsiooni SA

Valeri Kutuzov: tegelikult on kõik lihtne – sea eesmärk ja tee selle nimel tööd

26. May 2017

PPA Lennusalga lennukite eskadrilli ülem Valeri Kutuzov ütleb, et karjäär ei peaks olema omaette eesmärk: „Tee oma tööd paremini kui teised, õpi keeli ja ülejäänud tuleb juba ise. Sina ise oled oma heaolu looja, mitte keegi teine ei saa seda luua sinu eest.“

Milline on Teie igapäevatöö?

Töötan Politsei- ja Piirivalveametis (PPA). Meie peamiseks ülesandeks on teha kõik, et õiguskuulekal inimesel oleks Eestis võimalikult alati turvaline olla. Lennusalgas töötamegi selle nimel, et inimesed saaksid rahulikult oma asjadega tegeleda teades, et kui midagi juhtub nendega või nende lähedastega, on olemas üksused, kes tulevad neile appi sõltumata kellaajast ja ilmast.

Mina juhin üksust, mis peab olema valmis koheselt reageerima mistahes sündmuste korral, mis juhtuvad meie riigi territooriumil – nii öösel kui ka päeval, nii merel kui ka maismaal.

Kus ja mida Te õppisite, et sellisel alal täna töötate?

Olen lõpetanud Kohtla-Järve 14. keskkooli – praeguse Ahtme gümnaasiumi. Pärast lõpetamist, 1975. aastal astusin sisse Tšernigovi Kõrgemasse Lendurite Kooli Ukrainas, kus aastatel 1975 – 1979 omandasin lenduri elukutse.

Räägite oma kolleegidega igapäevaselt eesti keeles. Kuidas keeleoskus tuli?

Algteadmised sain ikka keskkoolis, kuid naastes tagasi Eestisse 1992. aastal sain kohe aru, et sellest ei piisa. Kuna tahtsin kindlasti jätkata lendamist lendurina Eesti õhuväes, läksin eestikeele intensiivkursusele. Arvasin, et ühe kuuga saan kõik selgeks, kuid pärast kursuse lõpetamist sain aru, et keel on miski, mida tuleb pidevalt õppida – on vaja keelepraktikat.  Nii astusingi Eesti Piirivalve ridadesse juunis 1992, kus seda igapäevaselt rääkida sain. Peamine on tahtmine. Kui tahtmine on olemas, hakkad iseenesest endale selle õppimiseks tingimusi looma.

Eks mul oli ka piisavalt tahtmist. Oli pere, mille eest vastutan. Oli lemmikelukutse, millest ilma ei tahtnud jääda. Nii et ega ma endale väga valikut ei andnudki. Õppisin üsna iseseisvalt – tööl keelt harjutades ja lisaks kodus õhtuti. Ajalehti lugesin ainult eestikeelseid, samuti telesaateid vaatasin eesti keeles. Ja kui tuli aeg keeleeksam sooritada, otsustasin, et püüan kohe C-kategooria teha ja tegingi!

Elukogemus näitab, et ilma keeleoskuseta on väga raske elus hakkama saada ja kindlasti tuleb alustada võimalikult vara. Minu noorusajal selliseid keeleõppe võimalusi, nagu täna on, kahjuks ei olnud.

Kuidas algas Teie karjäär?

Pärast Eesti iseseisvuse taastamist tegime pereringis otsuse Venemaalt tagasi Eestisse, kodumaale naasta. Alguses kolis pere, kuna lapsed pidi kooli minema, ja pisut hiljem mina. Alates juunist 1992 teenisin Eesti Piirivalve Lennusalgas erinevatel ametikohtadel ja jaanuarist 2010 jätkasin teenistus lennukite eskadrilli ülemana juba loodud Politsei- ja Piirivalveametis.    

Mis Teid Teie töös kõige enam paelub? Ja mida peaksid tänased noored teadma, et oma elus see õiged suunad leida?

Lenduri elukutse on väga spetsiifiline. Sa pead kogu aeg parandama oma teadmisi. Õppima midagi uut, et turvaliselt, ohutult oma ülesandeid õhus täita. Väga palju sõltub lenduri väljaõppest lennu sooritamisel. See on mu lemmiktöö.

Tegelikult on väga lihtne – kui sul on elus eesmärk ja tahad seda saavutada, siis peab sihikindel olema. Selle nimel töötama ja elama. Võib-olla mõnedest asjadest jääd selle võrra ka ilma – ka selleks peab valmis olema. Kuid kui vaimselt valmis olla, siis saavutad kindlasti, mida tahad.

Mis on kõige raskem olnud ja kuidas olete raskused ületanud?

Pere ja töökaaslaste toetus on väga oluline. Kui sul on eesmärk ja oled pühendunud selle saavutamisele, mis pane sellesse kõik – oma teadmised, võimed, aeg jne. Siis saad elus kõigega hakkama.

Muide, kui karjäärist või karjäärivõimalustest rääkida, siis see ei peaks olema omaette eesmärk. Ära mõtle sellele, et suur siht on karjäär. Tee oma tööd paremini kui teised,  ole ettevalmistunud ja ülejäänud tuleb juba ise. Kõik sõltub sinust. Sina oled oma heaolu looja, mitte keegi teine ei saa seda luua sinu eest.

Miks töötada avalikus sektoris?

Riigisektoris töötamine annab mulle võimaluse oma teadmisi ja kogemusi rakendada turvalisuse loomisel Eestis. Olen selle üle uhke, nagu on teisedki, kes töötavad Politsei-ja Piirivalveametis.